Půst je doba výjimečná. Mnohdy se nám stává, že během roku jen s velikým vypětím nacházíme čas na blízké – partnera, děti, přátele. Proto vyhlížíme např. čas dovolené, kdy konečně můžeme být spolu. V podobném významu se odehrává i doba postní. Během roku nám totiž často uniká čas na modlitbu a prostor pro Boha. Proto již více jak sedmnáct set let církev praktikuje jako přípravu na Velikonoce postní dobu, která má tři sloupy: Modlitbu, půst a almužnu. V postu nejde ani tolik o jídlo, jak se populárně lidé domnívají. (...)

Na stránkách Katolického týdeníku, konkrétně v čísle č. 7 tohoto roku jsem našel několik článků týkající se téamtu postu a doby postní. Jeden, s názem "Přežít nebo prožít Postní dobu" byl podepsán jedním mým spolužákem z Teologického konviktu P. Angelem Scaranem a tak mě zaujal. Navíc tohoto svého spolubratra znám už podle biblických komentářů k nedělním textům, které je možné najít na www.pastorace.cz v sekci nedělní kázání. Často jsem tam také v minulosti nacházel inspiraci. I když zmíněný článek je v tomto křesťanském periodiku na celou stranu, stejně jsem se odhodlal si ho přečíst celý. A musím konstatovat, že nezklamal. Zde se můžete začíst do textu článku.

 

Nastala nám Popeleční středa a s ní i začátek Doby postní. Co je náplní a účelem postní doby? Co a proč v postní době dělat ?! Samotný název tohoto čtyřicetidenního období není zcela jednoznačný. Půst jako takový totiž není jeho jedinou náplní. To všechno a ještě mnoho jiného nabízí speciální stránka známého webu s adresou www.vira.cz. Mnoho věřících už totiž pozapomělo na pravý význam tohoto období. Také připomínám, že Popeleční středa je DNEM PŘÍSNÉHO POSTU tedy dnem zdrženlivosti od masa i újmy v jídle.